Strona dla małych i średnich firm

7 trików - jak utrzymywac dobre relacje z Klientami?

Dobre relacje z Klientem wspomagają proces projektowania. Atmosfera zaufania i współpracy zdejmuje niepotrzebną presję z Klienta, jak i ze Zleceniobiorcy. Jak łatwo poprawić swoje relacje z Klientem w celu odniesienia suckesu obu ze stron?

Wykorzystanie piramidy Maslova

Podejrzewałbyś, że do poprawy relacji na linii Klient – Zleceniobiorca można wykorzystać sławną piramidę Maslova? Jak pewnie wiecie piramida ta przedstawia różne poziomy podstawowych ludzkich potrzeb i pragnień.  Nie jest ona idealnym rozwiązaniem, jednak musimy wiedzieć, że nasz organizm, który zaspokoi nasze najbardziej potrzebne potrzeby, będzie pracował efektywniej, dzięki czemu nasza praca przyniesie oczekiwane efekty. Bo pomyśl tylko, czy pracując po nocach, obżerając się śmieciowym jedzeniem, będziemy w stanie rano przyjechać do Klienta i ze świeżym spojrzeniem przedstawić nasz projekt? Raczej nie. Energia o spokój to bardzo ważne cechy WebDesignera, które pozwolą mu odnaleźć się nawet w kryzysowych sytuacjach.

Ponadto nie musimy chyba tłumaczyć, że poczucie bezpieczeństwa: mieszkaniowego, finansowego, a także unormowane życie towarzyskie są nieocenioną zaletą w przypadku długofalowych projektów.  Jak wiemy, bycie WebDesignerem to nie tylko nasza wiedza na temat HTML, CSS itp., ale to również bycie dobrym negocjatorem, komunikatorem, często nauczycielem i dobrym usługodawcą.

Spójrzmy na siedem wskazówek: jak poprawić relację z Klientami.

1. Naucz Klienta jak z Tobą pracować

Wydaje się to niedorzeczne, ale tak. Każdy Designer ma swój styl pracy, godziny największej efektywności oraz swoje przyzwyczajenia. Być może Twoi Klienci nigdy nie pracowali z pełnowymiarowym freelancerem. Na początku współpracy ustal, jakich informacji będziesz potrzebował. Ile czasu jedna i druga strona ma na przesłanie informacji zwrotnych (w przypadku zapytań) oraz co Twój Klient akceptuje, a czego nie w przypadku wzajemnych kontaktów.

2. Określ jasno swoją rolę

Pamiętaj, że w większości projektów Twój Klient musi dostarczyć Ci niezbędnych informacji, które pozwolą Wam odnieść sukces. 

Na początku współpracy musicie zwracać uwagę na projekt z perspektywy ogólnej. Wytłumacz Klientowi, że nie ma sensu zwracać uwagi na szczegóły, jeśli nie macie dogadanego schematu Waszej pracy. Na szczegóły przyjdzie czas, kiedy dojdziecie do porozumienia w kwestiach WAŻNYCH.

Pamiętaj, że jesteś jednak tylko realizatorem wizji Klienta. Wykorzystaj swoje umiejętności i wiedzę, aby tę wizję wprowadzić w życie. Myśl artystycznie, ale i analitycznie, aby dobrać optymalne rozwiązania. Nie angażuj się zbyt emocjonalnie, bo ostatecznie to Klient będzie miał ostatnie słowo.

3. Otwartość i szczerość

Nie ma sensu owijać w bawełnę. Nie mówi Klientowi tylko tego, co chce usłyszeć, bo może to mieć opłakane skutki. Mów jakie są możliwości i które według Ciebie będą najlepsze. Nie odpowiadaj półsłówkami, każdą decyzję musisz umieć uargumentować.

Komunikacje pomiędzy Tobą, a Klientem jest bardzo ważna. Umów się na kilka maili tygodniowo, bez względu na postęp prac. Wyznacz godziny możliwego kontaktu telefonicznego. Nie siedź z założonymi rękami. Działaj!

Pozwól Klientowi przedstawić swoją wizję, musisz umieć słuchać. Nie przerywaj w środku zdania. Przyswój całkowitą wizję Klienta, przeanalizuj ją i zaproponuj optymalne wyjście.

4. Wkładaj serce w pracę

Uwierz, jeśli Twój Klient zauważy pełne zaangażowanie w jego projekt, będzie zadowolony, zaufa Ci, a być może nawet poleci kolejnej osobie! Pokaż, że Wam obu zależy na jak najlepszym efekcie końcowym. Żyj projektem, jakby miał to być projekt Twojego życia.

5. Bądź cierpliwy

Większość Twoich Klientów nie będzie miała nawet elementarnej wiedzy z zakresu WebDesignu, projektowania i grafiki komputerowej. Każdą decyzję musisz cierpliwie i racjonalnie wytłumaczyć. Klient nie zna słów branżowych, często używa prostych słów, by opisać co chce osiągnąć. Pomóż mu, zadawaj pytania nakierowujące na właściwą odpowiedź.

6. Bądź przygotowany

Musisz być maksymalnie przygotowany do każdego spotkania z Klientem. Na ich podstawie wyrabia on opinie o Tobie jako profesjonaliście i wybitnym fachowcu. Przed pierwszym spotkaniem poznaj markę swojego Klienta, jego obecność w Internecie i opinie. Sprawdź kim są konkurenci i przedstaw swoje spostrzeżenia. Zaskocz go!

7. Bądź elastyczny

Wiem. Spędziłeś godziny na dobieraniu kolorów, krojów, zdjęć i infografik. Wiemy, myślisz, że to arcydzieło. Pewnie tak jest, ale przygotuj się, że Twój Klient czasami nie będzie zadowolony. Musisz dostosować się do jego ostatecznej decyzji, nawet jeśli się z nią nie zgadzasz. W końcu to on płaci.

 

SZYBKI KONTAKT