Pozycjonowanie stron Piekary Śląskie

Jak optymalizować strony www?

Jeśli prowadzicie własny biznes opierający się głównie na Waszej stronie internetowej, chcecie zdobywać nowych klientów z Google bez inwestycji w AdWords, to z całą pewnością musicie skupić się na SEO – optymalizacji i pozycjonowaniu. Dziś skupimy się na tym pierwszym. Co to w ogóle jest optymalizacja i na co w głównej mierze zwracać uwagę?

Jeszcze piętnaście lat temu optymalizacja strony www nie była potrzebna. Stron było na tyle mało, że ich twórcy www nie zwracali uwagi w sposób szczególny na treści na niej publikowane, układ, szybkość ładowania itd., a i tak lądowały one wysoko w wynikach wyszukiwania Google. Jednak żyjemy w czasach, kiedy co minutę powstaje kilkadziesiąt nowych domen, a nasza strona bez działań optymalizacyjno-pozycjonerskich może nie przebić się nawet do TOP 100 Google. Jak to zmienić?

Treść na stronie

To chyba największa zmiana ostatnich lat w Google. Żeby było jasne, nie jesteśmy zwolennikami stwierdzenia, że tylko i wyłącznie „content is the king”, ponieważ nawet najlepiej opakowany produkt, bez linkowania, może nie być brany pod uwagę przez wyszukiwarki, to jednak tylko naiwni nie doceniają wartości dobrej i unikalnej treści na stronie. Jasne, nie ma co przeładowywać strony głównej powtarzającymi się zdaniami złożonymi z synonimów. Sztuczna inteligencja będzie wychwytywać tego typu działania i również może uznać naszą stronę jako mało wartościową. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest np. prowadzenie bloga tematycznego. Jeżeli czujemy się dobrze w jakimś temacie, a nawet możemy zostać uznani za ekspertów, należy pisać, pisać i jeszcze raz pisać. Uwierzcie, że Google doceni nasze starania szybciej, niż sobie wyobrażacie. Ponadto, jeśli prowadzimy sklep internetowy, nie polecam kopiowania gotowych opisów produktów. To pierwszy krok do obniżenia pozycji w Google. Działalność w sieci wymaga bowiem od nas obecnie więcej. Przysiądźmy, opiszmy w sposób unikalny i estetyczny cechy sprzedawanego produktu lub usługi. Uwierzcie, że nie pożałujecie spędzonego nad tymi działaniami czasu.

Słowa kluczowe

 Słowa kluczowe są oczywiście jedną z najważniejszych części naszej strony. Musimy wiedzieć na jakie frazy kluczowe chcemy się pozycjonować i tym samym używać ich w miarę często i z głową. W miarę często? Tak, tekst musi brzmieć i wyglądać naturalnie. Uwierzcie mi, że obecnie roboty Google wykryją nawet najmniejszą manipulację. Dlatego też warto inwestować czas lub/i pieniądze w unikalną i wartościową treść, bogatą w oczekiwane przez nas słowa kluczowe.

Tytuły / opisy / Nagłówki

Nasza strona główna oraz wszystkie podstrony powinny obfitować w dobrze dobrane tytuły i opisy. Pamiętajmy, że to jedne z najważniejszych kwestii jeśli chodzi o pogrupowanie i priorytetyzację treści na danej podstronie. Roboty dzięki poprawnemu oznaczeniu wiedzą czego dotyczy dana strona i na jakie zapytania użytkowników powinna odpowiadać. Co więcej sama treść powinna składać się z nagłówków. Nagłówek H1 to tytuł strony, H2, H3 to podtytuły. Struktura treści powinna wyglądać tak jak na poniższej infografice:

Nagłówki H1, H2, H3

Obrazki i ALT

Przede wszystkim musimy wiedzieć o tym, że obrazki nie mogą ważyć po kilka MB. Taka zawartość od razu spowolni nam ładowanie strony co sprawi, że nasza strona utraci wartość w oczach Google. Promowane są szybkie strony, przystosowane do smartfonów i nie sprawiające trudności. Kolejna sprawa to atrybuty „alt”. Dobrze nazwane obrazki również mogą sprawić, że nasza domena znajdzie się wyżej w wyszukiwaniu Google.

Dobre linkowanie wewnętrzne

To już ostatnia z najważniejszych wskazówek dotyczących optymalizacji strony www. Intuicyjne menu i linkowanie wewnętrzne jest bardzo ważne z perspektywy zwykłego uczestnika, a tym samym robotów Google, które odwiedzając zasoby łatwo znajdą kolejne linki i zaindeksują naszą podstronę.

SZYBKI KONTAKT